День матері

Мати - єдине на землі божество, яке не знає атеїстів

Е. Легуве

День матері – міжнародне свято, яке відзначається в багатьох країнах світу. Цей день є гарним приводом нагадати мамам, як ми їх цінуємо, любимо, як і в дитинстві потребуємо або пам’ятаємо, якщо мами вже поруч немає.

В Україні День матері відзначається в другу неділю травня, цього року – 12 травня. З нагоди цього свята в групах МН-18 та ПТБ-18 проведено тематичні бесіди. Студенти дізналися, що це свято – одне з найдавніших в історії людства, і походить від давньогрецького культу матері. Тоді греки, звичайно, вітали не своїх матерів, а, скоріше, поклонялися материнському божеству. Містерії, присвячені культу богинь материнства, відбувалися навесні в багатьох країнах, але з плином часу і трансформацією людського світогляду свято ставало все більш «земним». Починаючи з XVII ст., щорічно англійці влаштовували торжество на честь матері кожну четверту неділю Великого посту. Однак уважається, що ідея узаконити свято належить двом американкам: Джулії Уорд, яка опублікувала в 1872 р. декларацію до Дня матері, а також Анні Джервіс, яка в 1908 р. виступила з ініціативою вшановування матерів у пам’ять про свою маму, яка передчасно померла. Дівчина писала листи до державних установ, законодавчих органів, видатних осіб з пропозицією один день на рік присвятити вшануванню матерів, символізуючи його кольорами квітів. Ті, у кого матері живі, мали припнути до одягу рожеву квітку, а в кого вже залишили цей світ – білу. Зусилля дівчат не були марними і вже в 1910 р. штат Вірджинія перший визнав День матері офіційним святом, а в 1914 р. Конгрес США ухвалив постанову про святкування Дня матері, обравши для цього травень – час весняного буяння квітів. Після Першої світової війни його почали відзначати і в європейських країнах – Швеції, Норвегії, Австрії. Пізніше другу неділю травня оголосили святом ще 85 країн світу. Крім того, багато країн також відзначають День матері, але в інші дати. Наприклад, в Єгипті – 21 березня, в Греції – 9 травня, а в Польщі – 26 травня.

Представниками української діаспори в Канаді вперше торжества в День матері були організовані на початку ХХ ст. У Західній Україні День матері широко почали відзначати з 1929 р. Цього дня в церквах правили молебні за здоров’я матерів і за упокій померлих. Звідусіль з’їжджалися до рідної домівки діти. Мати пригощала їх найсмачнішими стравами, очищала свяченою водою. Під матусиною вишнею чи грушею закопували шматок хліба, дрібні гроші й зерно: «Щоб у добрі та спокої довіку бути». Усі почесті цього дня – Матусі: їй традиційно дарували ложку і сон-траву – символи життєвої снаги та спокою. Найяскравішим виявом любові до рідної неньки були зібрані на світанку росяні пелюстки яблуневого цвіту, якими обсипали матір. А ті, кому не було вже до кого поспішати, ставили на знак пам’яті свічку перед образом Богородиці, несли на могили матерів склянки з водою і зерном та дві гілочки – вишневу та яблуневу – і схилялися над ними з лівого боку, від серця.

У Східній та Центральній Україні за радянської влади це свято було заборонено. З 1999 р. зусиллями багатьох громадських організацій свято вшанування матерів повернулося в Україну на державному рівні. Тепер вони можуть розраховувати на привітання не тільки в родинному колі, але й на вулицях міст, у соціальних мережах, по телебаченню.

Традиційно на День матері ми вітаємо любу матусю подарунком у вигляді квітів або красивої листівки. В якості особливого подарунку, що допоможе висловити свою щиру вдячність, може бути щось зроблене своїми руками. Одним з таких традиційних подарунків у всьому світі вважається домашнє печиво або торт у формі серця. На ньому пишуть слова привітання в День матері. За традицією в цей день діти намагаються відвідати батьківський дім і провести час з мамою. У деяких країнах – в США і Австралії – на День матері і сьогодні приколюють до одягу квітку гвоздики.

Безумовно, День матері – це одне з найзворушливіших свят, тому що кожен з нас з дитинства і до своїх останніх днів несе в своїй душі єдиний і неповторний образ – образ своєї мами, яка все зрозуміє, пробачить, завжди пожаліє і буде самовіддано любити, незважаючи ні на що. Щастя й краса материнства в усі століття оспівувалися художниками і поетами. І невипадково від того, наскільки шанована в державі жінка, яка виховує дітей, можна визначити ступінь культури й благополуччя суспільства.

У цей день ми від усієї душі вітаємо дорогих мам з їх святом. Найтепліші слова, красиві листівки, букет квітів або подарунок – вибирай, як висловити матусі слова любові і підтримки.

Нехай світлом і добром відгукуються в душах дітей нескінченні турботи, терпіння, любов і відданість матусь!

І недарма в українській традиції Батьківщину ми теж називаємо матір’ю.

А. Костецький

Тобі, мамо, Україні,

Й тобі, Божа Мати.

Тетяна Цимбал, доктор філософських наук,