Кафедра металургії чорних металів і ливарного виробництва

Вул. Трамвайна, 16, корп. 5., кабінет 205

(097)-282-73-79

kafmchmlv@knu.edu.ua

https://mchmlv.knu.edu.ua/

Історія кафедри

Історія кафедри металургії чорних металів і ливарного виробництва сягає 2001 р., коли у складі новоствореного металургійного факультету розпочала свою роботу під керівництвом талановитого науковця та педагога, доктора технічних наук, професора Георгія Вікторовича Губіна. У 2015 р. до складу кафедри долучився висококваліфікований науково-педагогічний колектив кафедри обробки металів тиском. У 2017 р. відбулася реорганізація факультету шляхом його приєднання до гірничого факультету, найбільшого в КНУ. Відтепер кафедра посідає гідне місце на найпотужнішому факультеті, який змінив свою назву на «гірничо-металургійний».

Завдяки непростій, наполегливій і кропіткій роботі колективу кафедри в останні роки ДВНЗ «Криворізький національний університет» займає лідируючі позиції серед інших ВНЗ України за кількістю зарахованих осіб на денну форму навчання на спеціальність «Металургія». У 2017 р. він став єдиним ВНЗ в Україні, який на 100 % виконав план прийому абітурієнтів на місця державного замовлення на спеціальність «Металургія».

За останній рік кафедрою налагоджені зв’язки із закордонними гірничо-металургійними підприємствами, які працевлаштували 5 випускників у свої лабораторії для проведення фізико-хімічних досліджень тантал-ніобієвих руд і сплавів. Оплата 22-річним фахівцям близько 1500 $ є суттєвим стимулом для майбутніх випускників і абітурієнтів. Загалом у закордонних металургійних компаніях працює понад 20 випускників кафедри, які вже досягли значних успіхів у кар’єрі: стали начальниками цехів, провідними інженерами та важливими робітниками підприємств.

Працівники кафедри підтримують тісні зв’язки з коледжами та ліцеями, де навчається молодь за спеціальностями металургійного спрямування. Завдяки цьому випускники цих закладів мають виняткову можливість продовжити навчання за спеціальністю «Металургія» у ДВНЗ «Криворізький національний університет» на місцях державного замовлення.

За час існування кафедри силами колективу була підготовлена методична та матеріально-технічна база навчального процесу, створені лабораторії брикетування, агломерації та огрудкування, фізико-хімічних процесів у металургії, ливарного виробництва, обробки металів тиском, художнього та ювелірного литва. Це потужна основа для здобуття студентами практичних навичок і для проведення ними наукових досліджень.

З 2015 р. при кафедрі постійно діють науково-практичні гуртки «Художнє та ювелірне литво» та «Металург і Я» для студентів і учнів шкіл старших класів. Відвідувачі занять здобувають цікаві знання та вміння з комп’ютерного дизайну майбутніх металічних виробів, форм для лиття; з виробництва пресформ, моделей і литих виробів. Вони дізнаються про цікаві властивості металів і сплавів, про найцікавіші факти з життя видатних учених-металургів, а також останні новини розвитку металургійної галузі.

Підготовка до лиття

Етап виготовлення кілець з бронзи

Усі студенти проходять практики на металургійних підприємствах, де вони, отримуючи заробітну плату, здобувають першу робітничу професію. Найкращі студенти беруть участь у Всеукраїнських фахових олімпіадах і конкурсах наукових робіт, де завжди посідають призові місця. Крім того, усі бажаючі можуть проявити себе в багатогранному студентському житті, за що отримують бонуси від деканату.


Здобуття практичних навичок

Співробітники кафедри та студенти є активними учасниками науково-технічних конференцій, публікують результати своїх наукових досягнень в різних наукових виданнях. За роки існування викладачами кафедри було захищено низку дисертацій.

Високопрофесійний кадровий потенціал кафедри отримав визнання не лише в межах університету, а й у межах країни. Багато зусиль і часу викладачі віддають підвищенню кваліфікації інженерно-технічних працівників підприємств гірничо-металургійного комплексу: Інгулецького, Північного, Південного та Полтавського гірничо-збагачувальних комбінатів. Взаємовигідний союз між науковцями та виробничниками дозволяє здійснити обмін досвідом, упровадження провідних світових практик на вітчизняних підприємствах, реалізацію спільних науково-технічних проектів.

В останні роки викладачі кафедри разом зі студентами й аспірантами проводять науково-дослідні роботи в галузі безкоксової металургії заліза; розроблено інноваційну технологію виробництва титанових і ванадієвих шлаків із титаномагнетитових концентратів, запропоновані заходи з інтенсифікації агломераційного виробництва, розроблено технологію підвищення зносостійкості литих виробів шляхом обробки розплавів електричним струмом під час їх кристалізації в ливарній формі, технологію отримання біметалічних литих виробів, технологію заміни металобрухту брикетами з високоякісних залізорудних концентратів; продовжуються дослідження ефективності валкової розливки сталі в ливарно-прокатній кліті та дослідження осередку деформації при прокатуванні.

Застосування ІТ-технологій у навчанні металургів

У навчальному процесі та наукових дослідженнях усі співробітники активно використовують новітні спеціалізовані програмні комплекси для моделювання технологічних процесів, проектування майбутніх виробів, виконання креслень різного призначення (Компас3D, NovaFlow, Solidworks, Artcam, Rhinoceros, ProCast тощо).

У своїй роботі з підготовки фахівців викладачі кафедри орієнтуються на світові стандарти, активно працюють над збагаченням змісту навчальних дисциплін і впровадженням інноваційних технологій. Вони забезпечують органічне поєднання фундаментальної та фахової підготовки студентів, гармонізацію навчального й виховного процесу, що дозволяє майбутнім фахівцям сформувати широкий світогляд, отримати ґрунтовні знання з професійно-орієнтованих дисциплін і оволодіти обраною професією.